Zmiany dla marynarzy od 2021 roku

W związku z wejściem w życie od 01.01.2021 zmian w ustawie o PIT w zakresie tzw. “ulgi abolicyjnej” znacznie zmieni się sposób rozliczania polskich podatników zarabiających za granicą. Do tej pory “ulgę abolicyjną” można było zastosować w zeznaniu rocznym bez ograniczeń. Od nowego roku będzie ona ograniczona do kwoty 1.360 zł. Jest to ogólna zasada, jednak dobrą wiadomość mamy dla marynarzy, ponieważ ograniczenie będzie stosowane tylko do dochodów z tytułu pracy na lądzie. Jak już wiemy, niestety nic nie jest takie proste jakbyśmy chciały 🙂 i problem może pojawić się przy ustaleniu czy praca jest wykonywana na lądzie czy poza terytorium lądowym np. w sytuacji gdy statek znajduje się w stoczni, marynarz oczekuje na lądzie na rozpoczęcie pracy na statku lub powrót do domu albo po prostu praca jest mieszana – częściowo wykonywana w porcie, a częściowo na statku na morzu. Z pewnością pojawią się w tej kwestii interpretacje i wszystkie wątpliwości będziemy analizować indywidualnie.

Powodem do zadowolenia dla marynarzy od nowego roku będzie również fakt, że z ulgi wprowadzonej od 01.01.2020 skorzysta jeszcze więcej osób niż w roku 2020. Wykreślony został warunek, że statek musi pływać pod banderą państwa UE lub EOG. Oznacza to, że ulga będzie przysługiwała marynarzowi będącemu obywatelem UE/EOG, który w 2021 roku przepracuje minimum 183 dni na statku niezależnie od bandery, pod którą pływa, z wyjątkiem pracy wykonywanej w określonych sytuacjach na holownikach i pogłębiarkach. Czekamy jeszcze tylko na zaakceptowanie zmian przez Komisję Europejską, dopiero wtedy zmieniony przepis zacznie obowiązywać.

Oczywiście statek musi być wykorzystywany do przewozu ładunków lub pasażerów w żegludze międzynarodowej.

Niezbyt optymistyczne jest to, że od stycznia 2021 zacznie obowiązywać konwencja MLI dla kolejnych krajów, m.in. dla Belgii, Norwegii i Kanady. Oznacza to praktycznie w każdym przypadku zmianę metody podwójnego opodatkowania na “mniej korzystną” czyli metodę zaliczenia i obowiązek rozliczenia się przed polskim urzędem.

To może już wystarczy tych zmian 🙂 oczywiście nie zostawimy Was z tym samych, razem przejdziemy przez te zawiłości i chętnie pomożemy Wam w rozwikłaniu Waszej sytuacji podatkowej załatwiając wszystko online. 🙂 Przepisy są jak zawsze trudne i skomplikowane, ale na szczęście chociaż u nas będzie łatwo i przyjemnie. 🙂 Wystarczy się do nas zgłosić, wypełnić krótką ankietę, na podstawie której stwierdzimy czy i jakiej usługi od nas potrzebujesz i działamy!

Dziękuję za uwagę 🙂

Natalia Gorczyca

Doradca Podatkowy

Nr wpisu 10546

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Select your currency