Jakie podatki musi płacić przedsiębiorca?

Czy prowadzenie firmy to w Twoich oczach rzecz bardzo przyjemna? Oczami wyobraźni widzisz te wycieczki olinklusiw, baseny i drinki z palemką, Ty się byczysz, a pracownicy na Ciebie pracują? 😉 Aż się człowiek rozmarzył…. Ale tu Cię brutalnie sprowadzę na ziemię. Własna firma, oprócz tych wszystkich przyjemności oferuje Ci coś jeszcze – płacenie podatków. Coś, czym nie musisz się w ogóle przejmować będąc na etacie lub na zleceniu. 

Może zacznijmy od podstaw i trochę nudnej definicji na początek.

Co to jest podatek?

Podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. A mówi o tym art. 6 Ordynacji podatkowej. Co ważne, różne firmy płacą różne podatki, dlatego przedsiębiorca nie może sugerować się jedynie podatkami płaconymi przez kolegę, który też firmę prowadzi. 

Jeśli właściciel firmy nie jest w stanie samodzielnie zająć się opłacaniem podatków lub nie jest pewny, które z nich go obowiązują (bo umówmy się – ustawy podatkowe normalnym językiem pisane na pewno nie są), z pomocą przychodzi biuro rachunkowe. Z takim biurem zostaje podpisana umowa na usługi księgowe,a klient trafia pod opiekę wykwalifikowanego księgowego. Od tej pory może spać spokojnie 😉

Jakie podatki płacą przedsiębiorcy?

Zarządzanie firmą odbywa się na wielu płaszczyznach, przez co podatki dotyczą różnych obszarów. Przedstawiamy przykładowe podatki, które mogą Cię dotyczyć.

Podatek dochodowy

Podatek dochodowy muszą rozliczać osoby prawne (m.in. sp. z o.o.,komandytowe)  i fizyczne (czyli Jan Kowalski prowadzący swój biznes), które w danym roku uzyskały dochód. Przedsiębiorca ma możliwość wyboru formy opodatkowania, tj.  ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, skala podatkowa, podatek liniowy czy karta podatkowa.

Poinformowanie właściciela firmy o najlepszym sposobie rozliczania podatku dochodowego to częsta usługa biura rachunkowego, dlatego zachęcamy, aby skorzystać takiej możliwości.  Samodzielny wybór sposobu opłacania podatków to często jak czytanie ze zrozumieniem tekstu w języku chińskim 😉

Podatek od towarów i usług

Podatek VAT jest podatkiem obrotowym, którego wartość jest doliczana do wartości netto produktów lub usług, oferowanych przez przedsiębiorcę. Ten podatek można podzielić na VAT naliczony i VAT należny, a dodatkowo, w zależności od rodzaju produktu i usługi, stosowane są różne stawki – 23%, 8% czy 5%.

W Polsce można na szczęście skorzystać ze zwolnienie z podatku od towaru i usług. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, aby było to możliwe. Jeśli nie wiesz, czy możesz skorzystać ze zwolnienia z VAT-u, pomoże Ci w tym biuro rachunkowe, które dodatkowo sporządzi dla Ciebie wszystkie niezbędne dokumenty.

Podatek od nieruchomości

Prowadzenie firmy wiązać się może m.in. z korzystaniem z lokalu, w którym działalność gospodarcza jest prowadzona. Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają także grunty oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Stawki związane z podatkiem od nieruchomości są określane co roku i co rok mogą być inne (zazwyczaj wyższe ;-)).

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Przedsiębiorca zawierający umowy z osobami prywatnymi jest zobowiązany do rozliczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. Wysokość takiego podatku zależy od rodzaju zawartej umowy, jednak najczęstszą stawką jest 1% lub 2% od wartości transakcji. Podatek PCC obejmuje między innymi umowę sprzedaży, dożywocia, darowizny, depozytu nieprawidłowego lub hipoteki. Oprócz zapłaty podatku należy także sporządzić deklarację, a to może być już nie lada wyzwaniem. W tym także może Cię wspomóc biuro rachunkowe. Jeśli do tej pory nie świadczyło dla Ciebie takiej usługi, warto zapytać o taką możliwość – jest to duże ułatwienie i oszczędność czasu dla przedsiębiorców.

Usługi biura rachunkowego to codzienne wsparcie dla przedsiębiorców. Dlatego, jeśli masz problem z samodzielnym rozliczeniem podatku, zdecyduj się na umowę na usługi księgowe. Unikniesz dzięki temu błędów w rozliczeniach i stresów związanych z samodzielnym kontaktem z urzędnikiem skarbowym 😉

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Select your currency